headerphoto

Med


Med je výborným a biologicky vysoce hodnotným přírodním produktem a téměř jedinou potravinou, která hned po požití přechází přímo do krve člověka.

Med je potravina přírodního charakteru složená převážně z lehce stravitelných cukrů glukózy a fruktózy.

Hlavní složky medu:
  • Fruktóza
  • Glukóza
  • Voda
  • Enzymy
  • Vitamíny  ( B1, B2, B3)
  • Minerální látky   (Sodík,Hořčík,Fosfor,Draslík,Vápník,Železo)
  • Organické kyseliny
  • Aminokyseliny
více   ZDE . Obsah minerálních látek viz  ZDE.

Druhy medu

Medy dělíme na dva druhy: květový a medovicový.
Medovicový med je na pohled tmavý a krystalizuje o mnoho později než květový.

Tato vlastnost krystalizace je zcela přirozená každému nefalšovanému medu s výjimkou medu akátového, který nekrystalizuje i rok.

Rychlost krystalizace závisí na poměru jednoduchých cukrů glukózy a fruktózy. Dá se říci, že krystalizace je zpravidla znakem pravosti medu.

Květový med

Neboli nektarový, vzniká sběrem pylu a nektaru z květů bylin a stromů.
Rostlina používá nektar jako lákadlo na včely i jiný hmyz
Nektar je výměšek rostlinných žláz, které se nachází nejčastěji ve květu.
Nektar je zjednodušeně řečeno - vodní roztok cukrů (asi 40 %), obsah vody kolísá mezi 15 – 90 %. Z cukrů převládá v čerstvém nektaru sacharosa, glukosa a fruktosa a to v různém poměru podle toho o jakou rostlinu jde.

Včely-létavky přinesou v medném váčku  sladinu do úlu, kde ji předají úlovým včelám. Ty uloží řídký nektar (60-70 % vody) do buněk a postupně jej přenáší, zahušťují a obohacují o výměšky svých žláz.

Klesne-li obsah vody na zhruba 18 %, med v buňkách zavíčkují a skladují na bezsnůšková období - nijak se nekazí.

Medovicový med

Vzniká složitějším způsobem. Mšice, červci  mery puklice aj. (souhrnně se jím říká producenti medovice) nabodávají rostlinná pletiva(sítkovice,rourky), kterými proudí míza(rostlinná šťáva) bohatá na živiny, hlavně cukry.

Mízu vysávají svými ústními orgány, dále pak  prochází potrava přes filtrační komoru,v které zadržují aminokyseliny(bílkoviny) a přebytečná voda a v ní obsažené cukry jsou vylučovány jako medovice aniž by prošly vlastním zažívacím traktem(medovice tedy není žádným výkalem hmyzu)

Medovice je tedy  vylučována  ven po kapkách na větve, listy, pupeny nebo jehličí , odkud ji včela medonosná sbírá.

Čerstvá medovice obsahuje až 80% vody, podstatnou část medovice tvoří cukry, kde je nejvíce zastoupena sacharosa, glukosa a fruktosa, z dalších látek jsou tam obsaženy minerální látky, vitamíny, barviva a  aromatické látky. chemické složení  -  viz  ZDE

Květový nebo medovicový?

Květový med obsahuje kromě jiného i mnoho bílkovin rostlinného původu. Vyšší přísun bílkovin je vhodný  pro děti, pacienty po těžkých operacích nebo úrazech – všude tam, kde je potřeba rychlá obnova tkání. Květové medy jsou lépe stravitelné a nezatěžují organizmus jako med medovicový (tmavý,lesní).

Medovicový med je zvláště vhodný pro lidi s vleklým nebo akutním onemocněním dýchacích cest a pro nízký obsah bílkovin jsou velice prospěšné pro pacienty s onemocněním ledvin.Medovicový med obsahuje mnohem více minerálních látek. tabulka viz  ZDE

Med a Zdraví

Konzumací medu se chráníme před různými nemocemi: Angínou, rýmou, chřipkami atd..

Med prospívá dětem i dospělým, mladým i starým, nemocným i zdravým. Pamatujme, že „denně jedna lžíce medu dělá z dědy neposedu", což svědčí i o jeho pozitivním vlivu na naši potenci.

Všechny tyto vlastnosti má jen pravý včelí med.

 Med zvyšuje přirozenou odolnost organizmu, příznivé ovlivňuje krevní oběh, vyživuje srdce, obsahuje látky pro tvorbu kostí, posiluje nervovou soustavu, klidný spánek, paměť a přispívá ke klidnému spánku, duševní pohodě a veselé náladě.

 Kdysi byl výsadou králů dnes si ho může dopřát prakticky každý.

Med versus kafe

Med


Při fyzickém vyčerpání, zejména při namáhavé práci, těžkém sportu nebo po dlouhém turistickém výšlapu oceňíte med jako okamžitý zdroj nové energie, která je doslova během několika desítek vteřin u každé vyčerpané buňky vašeho těla. Postačí jedna polévková lžíce medu a vy budete cítit, jak se vám do žil vrací síla. Podobné účinky má med také ve stresových situacích. 

Lžící medu se vyčerpaný člověk velmi rychle osvěží. Někteří sportovci užívají před závodem posilňující nápoj ve složení 1,5 1 citrónové nebo pomerančové šťávy, 20 lžiček kondenzovaného mléka a 250 g medu. Je to neškodný a legální doping.

Kafe


Kafe je dráždidlo. Nedodává tělu žádnou výživu či přirozenou sílu. Prvý účinek je povznášející, jakoby posilující. Je to však jen klamná síla.
Úleva, kterou poskytuje je okamžitá a dostaví se dříve než je žaludek má čas strávit.

Z toho vyplývá, že to, co ti, kteří užívají tato dráždidla považují za sílu, je jen podráždění žaludečních nervů, které se přenáší do mozku, co dále podněcuje činnost srdce a přináší chvilkové povzbuzení celému tělu. Člověk zapomene na únavu a jako by měl více síly. Mozek se vyburcuje, člověk lépe myslí.

Jakmile vliv dráždění vyprchá, nepřirozená energie ochabne a nastává úměrný úbytek schopností. Člověk se cítí slabý a malátný, úměrně předchozímu umělému vzestupu energie vyvolané kávou.
Kafe odčerpává sílu z nervů a ponechává je pak značně oslabené. Lidé závislí na kávě trpí bolestmi hlavy, nervovou slabostí a jsou často nemocní. Nejnebezpečnější je, že tyto špatné účinky se často přisuzují něčemu jinému.

Příroda potřebuje čas, aby vyčerpanou energii nahradila. Jsou –li však její síly vybičovány užíváním dráždidel, ubývá činnost s každým použitím pravé síly. Člověk může přechodně pod vlivem těchto nápojů (kafe,čaj-ruský,čínský,indický) vykonat více práce, ale časem nebude moci své síly vyburcovat a nakonec vyčerpaná příroda předčasně vypoví.
čerpáno z  CD 421-425, 2T 64-65